Юрій Ісакович КРАВЕЦЬ, голова обласної організації Профспілки працівників освіти і науки, про досвід освітянської профспілки зі створення нових профспілкових організацій в умовах реформи децентралізації.
- Юрію Ісаковичу, яким був перехідний період, коли одна усталена структура профспілки зазнала зміни, а нова, та, що відповідає адміністративно-територіальній реформі, має прийти на зміну
- Спочатку було, звісно, не легко це усвідомити. У нас дійсно була чітка структура Профспілки: обласні організації, як організаційні ланки Профспілки виходять на центральний комітет, районні, міські, первинні профспілкові організації. В нових умовах районні організації Профспілки втрачають статус, який мали.
Почалася велика «пошукова» робота на шляху виходу з такої ситуації. Були пропозиції створити у всіх територіальних громадах 64 об’єднані профспілкові організації. Цим шляхом ми не пішли, адже це, по суті, не керована була б система. Крім того, це було б велике навантаження на голів виборних організацій у новостворених громадах.
Були пропозиції створити в 4 укрупнених районах великі об’єднані районні профспілкові організації, вони також були не сприйняті, як такі, що не могли забезпечити належний рівень організаційної роботи…
Згодом з центрального комітету профспілки надійшов запит до обласних організацій Профспілки, щодо їх бачення реформування структури своїх організацій.
Так «народилась» ідея шляху, яким варто йти. Наше бачення співпало з пропозиціями колег з 16 областей.
- Отож, як бачимо, рішення прийняте більшістю, значить виважене і чітко сформоване. Тож, скажіть, будь-ласка, якою буде нова структура Обласної організації профспілки? Як на практиці втілювати ці зміни в життя організації? Чи підійде ваш шлях для інших галузевих ланок профспілок?
- Рада обласної організації Профспілки працівників освіти і науки заздалегідь розробила заходи, щодо реформування структури обласної організації Профспілки. Адже, як ми вже говорили, при ліквідації районів втрачають свій статус нинішні районні організації Профспілки. Об’єднання їх в новостворених районах ми не бачили доцільними. Головне наше завдання в цих умовах було – зберегти структуру обласної організації профспілки , зберегти напрацьований досвід роботи в організації і координації діяльності виборними органами обласного профоб’єднання, зберегти досвідчений кадровий профспілковий потенціал.
В результаті із усіх запропонованих варіантів і пропозицій ЦК профспілки, рада ООП на своєму засіданні в грудні минулого року прийняла рішення вважати за оптимальний варіант реорганізувати існуючі районні ланки. Тобто йдеться про збереження структури шляхом реорганізації 13 районних організацій через перейменування їх в об’єднані територіальні організації профспілки (ОТОП), кожна з яких, у свою чергу, об’єднає первинні профспілкові організації закладів і установ освіти декількох територіальних громад. Шлях цей не простий. Але рух ним розпочато. В більшості районних організацій вже відбулися конференції, де прийняті рішення про створення ОТОП, подано пакет документів на реєстрацію в установах юстиції. Першими були наші профспілкові лідери з Млинівщини, Березнівщини, Костопільського району.
Також у складі обласної організації є три територіальні організації профспілки (ТОП). Кожна з яких об’єднує ППО закладів освіти своєї територіальної громади. Це Привільненська, Бугринська і Клеванська. Залишаються три районні організації профспілки (РОП) у новостворених районах: Сарненська, Рівненська, Дубенська. Три міські (МОП) – Рівненська у м. Рівне, Вараська у м. Вараш, Дубенська у м.Дубно.
Сподіваємось, що до кінця січня завершиться реєстрація усіх ОТОП і буде затверджена нова структура обласної організації Профспілки. У складі якої буде 13 ОТОП, 3 –Районні (РОП), 3 міські (МОП), 3 – ТОП та ще більше 30 первинних профспілкових організацій прямого підпорядкування.
Чи наш досвід буде корисний іншим галузевим профорганізаціям важко сказати, але в будь якому випадку їм потрібно шукати шляхи структурної реорганізації профспілкових організацій.
Головне завдання – зберегти існуючи первинні профспілкові ланки дотримуючись галузевого принципу об’єднання.
КОМЕНТАР: Микола Шершун, голова Федерації профспілок Рівненської області
Профспілка працівників освіти і науки є однією з найбільш багаточисельних в нашій області. Досвід їхньої роботи зі збереження існуючих та створення нових профспілкових організацій, захисті прав працюючих в умовах реформи децентралізації, варто використати іншим бюджетним профспілковим організаціям.
Ми повинні бути корисними нашим спілчанам, щоб вони відчували опору і підтримку в профспілці. Це сприятиме і підвищенню авторитету профспілок у суспільстві.