Новини Профспілки

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


33028, м. Рівне, проспект Миру, 7-А
E-mail: rivneorp@icc.rv.ua

Законодавці виправили норму, яка діяла майже два роки — з 1 січня 2023 року. Тоді нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) позбавила сумісника виплат за лікарняним за рахунок ПФУ, якщо їх виплатять за основним місцем роботи. Виняток — працівник отримує допомогу з тимчасової непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом (лист ПФУ від 18.06.2024 №24884-33720/К-03/8-2800/24).

У 2025 році право на оплату лікарняних сумісникам повертається. Застосовуйте нові правила лише для страхових випадків із 4 квітня 2025 року.

Оплата до 4 квітня 2025 року

     До 4 квітня 2025 року роботодавець оплачував суміснику перші п’ять днів тимчасової непрацездатності. Щодо інших днів, які оплачує ПФУ, роботодавець ухвалював рішення не призначати допомогу з тимчасової непрацездатності, якщо лікарняний оплатили за основним місцем роботи. Отримати виплату за сумісництвом працівник міг, якщо не отримав її за основним робочим місцем. 

   Допомогу з тимчасової непрацездатності, зокрема для догляду за хворою дитиною, з вагітності та пологів застрахованим особам, зокрема тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність й одночасно працюють на умовах трудового договору, надавали за основним місцем роботи / діяльності або за місцем роботи за сумісництвом / наймом.

   Роботодавець в порядку, встановленому КМУ, оплачував перші п’ять днів тимчасової непрацездатності:

  • внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві;
  • на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.

  Підстава — частина друга статті 15 Закону № 1105.

     Працівник, щоб отримати виплату за сумісництвом, мав надати довідку з основного місця роботи про те, що йому не нарахували допомогу з тимчасової непрацездатності. Лікарняний, який оплатили на основному місці роботи, не підлягав оплаті за сумісництвом (лист ПФУ від 26.01.2023 № 2748-2294/К-03/8-2800/23).

         Оплата з 4 квітня 2025 року

     Із 4 квітня 2025 року працівники отримують лікарняні як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Кількість місць роботи за сумісництвом не обмежена — лікарняний повинні оплатити за кожним місцем роботи (п. 14 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 № 4158-ІХ).

     Працівник, який втратив працездатність через нещасний випадок і перебуває у трудових відносинах з іншим страхувальником — за іншим місцем роботи ніж те, де стався нещасний випадок, — отримує допомогу з тимчасової непрацездатності за перші п’ять днів коштом цього страхувальника. Розмір виплати — 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу працівника. Із шостого дня лікарняний оплачує ПФУ (ч. 2 п .14 Закону № 4158)

     Допомогу з тимчасової непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві / професійного захворювання призначає та виплачує роботодавець, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку. Розмір виплати — 100% середньої заробітної плати. Перші 17 днів тимчасової непрацездатності роботодавець оплачує за власні кошти. Норма поширюється й на тих, хто здійснює підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працює за трудовим договором.

Ситуації до теми

 Чи оплачувати лікарняний  сумісникам коли страховий випадок  наступив до 04 квітня 2025?

   Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України).   Дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту, коли цей акт набув чинності та припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовують той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (офіційне тлумачення ч. 1 ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів; рішення КСУ від 09.02.1999 № 1-рп/99).   У питанні призначення лікарняних виплат головна подія — дата, коли настав страховий випадок, тобто коли відкрили перший листок непрацездатності за страховим випадком. Тож якщо страховий випадок настав до 4 квітня 2025 року, оплачуйте суміснику лише перші п’ять днів тимчасової непрацездатності, а далі — лише, якщо є вмотивована відмова оплатити лікарняний за основним місцем роботи. Цим правилом керуйтеся і за тривалої хвороби працівника, коли лікар відкриває кілька лікарняних за одним страховим випадком.

 

     Чи мають право члени сім’ї сумісника на допомогу на поховання ?

    За страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надають три види страхових виплат:·         допомога з тимчасової непрацездатності, зокрема для догляду за хворою дитиною, за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, якщо є медичний висновок про необхідність стороннього догляду за дитиною;·         допомога з вагітності та пологів;·         допомога на поховання, крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві.    Підстава — частина перша статті 13 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).       Страхову виплату застрахованим особам, які працюють за трудовим договором / контрактомгіг-контрактом, іншим цивільно-правовим договором та на інших підставах, передбачених законом, призначають та виплачують за основним місцем роботи / діяльності (абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).        Зміни з 4 квітня 2025 року стосуються лише допомоги з тимчасової непрацездатності, зокрема для догляду за хворою дитиною, та допомоги з вагітності та пологів. Тож допомогу на поховання й надалі випла­чують лише за основним місцем роботи.

                                     Етапи призначення страхових виплат

       Призначення виплат за соціальним страхуванням сумісникам розглядають так само, як і для основних працівників.

            Алгоритм призначення соціальних виплат сумісникам

Етап Коментар Норма
Призначення лікарняних виплат
У кабінеті страхувальника на вебпорталі ПФУ формуються листки непрацездатності (ЛН) і для основного працівника, і для сумісника Якщо працівник працює в роботодавця за основним місцем роботиi та за внутрішнім сумісництвом, у кабінеті страхувальника сформується два ЛН. Вони матимуть однакові номери, але в ЛН сумісника номер наприкінці після крапки міститиме додатковий номер версії п. 2 розд. ІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234 (далі — Порядок № 1234)
2 Уповноважений із соціального страхування чекає, коли ЛН набуде статусу «Готовий до сплати» ЛН вважається виданим та набуває статусу «Готовий до сплати (виданий)» через 7 к. дн.:
  • після дати закриття ЛН;
  • із дати відкриття ЛН з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи»
п. 3 розд. ІІ, п. 1 розд. ІІІ Порядку № 1234
3 Уповноважений із соцстрахування визначає страховий стаж, ухвалює рішення щодо призначення страхової виплати та передає бухгалтеру Строк: ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105)
4 Сумісник надає бухгалтеру довідку про середню зарплату за основним місцем роботи Працівник, який працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково надає довідки про середню зарплату за всіма місцями роботи за сумісництвом п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення)для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266
5 Бухгалтер з урахуванням обмеження розміру страхових виплат нараховує кошти та надсилає заяву-розрахунок до ПФУ Строк — 5 р. дн. із дня, коли уповноважений із соціального страхування ухвалив рішення про призначення страхової виплати п. 2 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою Правління ФСУ від 19.07.2018 № 12, що діє на підставі постанови Правління ПФУ від 21.12.2022  № 28-3 (далі — Порядок № 12)
6 ПФУ перераховує кошти за заявою-розрахунком Строк — 3 р. дн. після надходження заяви-розрахунку, яку роботодавець подав в електронній або паперовій формі ч. 1 ст. 26 Закону № 1105
7 Бухгалтер перераховує кошти працівнику Строк — найближчий день після дня призначення допомоги, установлений для виплати зарплати п. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1105
       Призначення страхових виплат через нещасний випадок на виробництві
1 Уповноважений із соціального страхування чекає, коли ЛН набуде статусу «Готовий до сплати» ЛН вважається виданим та набуває статусу «Готовий до сплати (виданий)» через 7 к. дн. після дати закриття ЛН п. 3 розд. ІІ, п. 1 розд. ІІІ Порядку № 1234
2 Уповноважений із соціального страхування ухвалює рішення щодо призначення страхової виплати залежно від того, нещасний випадок настав на цьому чи іншому підприємстві. Передає рішення бухгалтеру Строк — 10 р. дн. для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності ч. 1 ст. 24 Закону № 1105
3 Бухгалтер розраховує середньомісячний заробіток Бухгалтер керується Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 п. 2 розд. IV Порядку призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затвердженого постановою правління ПФУ від 26.01.2024 № 4-1
4 Бухгалтер надсилає заяву-розрахунок до ПФУ Строк — 5 р. дн. із дня, коли уповноважений із соціального страхування ухвалив рішення про призначення страхової виплати п. 2 Порядку № 12
5 ПФУ перераховує кошти за заявою-розрахунком Строк — 3 р. дн. після надходження заяви-розрахунку, яку роботодавець подав в електронній або паперовій формі ч. 1 ст. 26 Закону № 1105
6 Бухгалтер перераховує кошти працівнику Строк — найближчий день після дня призначення допомоги, установлений для виплати зарплати п. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1105

          Лікарняні на вебпорталі ПФУ

         Страхувальники, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах за основним місцем роботи та за сумісництвом, отримують сформований листок непрацездатності, через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ (п. 2 розд. ІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234).

    Якщо для застрахованої особи формують е-лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність, його відображають в електронних кабінетах усіх страхувальників, з якими працівник перебував у трудових відносинах на момент настання страхового випадку, зокрема і в електронному кабінеті роботодавця сумісника. Е-лікарняні в особистому кабінеті роботодавців за сумісництвом мають особливість, адже це цифрова копія е-лікарняного з основного місця роботи. Вона відрізняється від оригінального документа порядковим номером копії, який додають до унікального номера е-лікарняного.

Приклад

Відображення е-лікарняного

  • за основним місцем роботи: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х;
  • в особистому кабінеті застрахованої особи: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х;
  • у роботодавця за сумісництвом до нього через крапку додають порядковий номер копії: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1

   Якщо у працівника кілька роботодавців за сумісництвом, цифра після крапки зростатиме за порядком, приміром: .2 і далі. Ця цифра інформує про те, що це копія е-лікарняного, а застрахована особа працює у роботодавця за сумісництвом. Номер копії не є складовою частиною унікального номера е-лікарняного. Уповноважений із соціального страхування фіксує у протоколі, а бухгалтер вказує у заяві-розрахунку для ПФУ номер е-лікарняного до знаку крапки.

       Визначення страхового стажу

   Страховий стаж сумісника рахуємо за даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — РЗО). Додатково можете зарахувати стаж за трудовою книжкою за період до 01 липня 2000 року.

   Страховий стаж обчислюють за даними РЗО, зокрема за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. За періоди до 01 липня 2000 року — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 2 ст. 14 Закону № 1105).

     ПФУ надає відомості про стаж за формами ОК-5, ОК-7, «Дані про трудовий та страховий стаж». Усі три довідки є підтвердними документами, щоб нарахувати допомогу з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Корисні посилання

Гімн профспілок