Новини з регіонів

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


33028, м. Рівне, проспект Миру, 7-А
E-mail: rivneorp@icc.rv.ua

У свій час відомий естонський і радянський шахіст Пауль Керес сказав: «Жінка ніколи не буде грати в шахи на рівних з чоловіками, тому що вона не може п’ять годин сидіти за дошкою мовчки». Проте цей іронічно-жартівливий вислів повністю може заперечити жителька смт. Степань Сарненського району Ольга Кричильська, для якої старовинна індійська настільна гра відіграє неабияку роль у повсякденному житті, адже доводиться досить часто робити рокіровки не тільки під час гри у шахи, а й у власній долі.

          Перший такий елемент довелось виконати у п’ять років: перебравшись на прожиття у Черкаси з смт. Жовтневе, що на Волині, де народилась. Саме в цей час у формуванні самосвідомості дівчини вплинули настанови тата – Володимира Миколайовича, який прищепив любов до гри в шахи, адже це не просто гра, а й корисне та інтелектуальне проведення вільного часу. Бажав, щоб донька під час кожної гри успадковувала в собі елементи мистецтва-уяви, науки (логічно-точний розрахунок) і спорту, а тому щодня удосконалював-відточував майстерність у парі з нею. Вже у вісім років юна спортсменка стала активним учасником шахового клубу в Черкасах, де одну за одною кувала свої перемоги з більш досвідченими суперниками. Через два роки представляла своє місто на чемпіонаті України в Краматорську, а в дев’ятому класі стала чемпіонкою області! Згодом у Польщі виграла перше місце на міжнародному турнірі, де змагалися представники Чехії, Білорусі, Росії… У віковій категорії серед 14-20-річних входила до складу дванадцяти найсильніших спортсменок України. Спромагалася вигравати й чемпіонат області серед чоловіків. Та найбільше досягнення Ольги Кричильської на той час було виконання нормативу кандидата в майстри спорту України з шахів, будучи одинадцятикласницею.

          Згодом стала студенткою Львівського державного інституту фізичної культури, де чотири роки штудіювалась на шаховому відділенні. У ВНЗ також була активною спортсменкою. Постійно брала участь у різних турнірах, чемпіонатах серед жінок, де нижче другого місця у загальному заліку не опускалася.

          Там же й зустріла свою долю – Олександра, уродженця смт. Степань Сарненського району, нинішнього начальника місцевої пожежної частини. Хоча після одруження ще рік жили у Черкасах, де Ольга працювала в ДЮСШ «Спартак» керівником гуртка з шахів. Трудитись було біля чого, адже мала чотири групи вихованців. Згодом до родини прилетіла лелека й принесла два синочки, старшого – Дмитра й молодшого – Максима.

          2005р переїхали в Степань, а вийшовши з декретної відпустки, жінка уявити своє життя без шахової дошки просто не могла. Тому відразу влаштувалась на роботу в м. Костопіль. Працювала керівником у місцевому Центрі інтелектуального розвитку «Сузір’я», а 2009р з хорошими рекомендаціями отримала право навчати діток азам розумових ігор у Степанському будинку дітей і молоді. Нині курує двома групами з шахів першого і другого років навчання, також навчає грати в шашки й інші східні логічні  інтелектуальні ігри, зокрема «Отелло», «Стратего». Як говорить Ольга Володимирівна: «Школярам заняття з цих ігор подобаються, і вони із задоволенням відвідують їх та виявляють подальшу зацікавленість у засвоєнні вивченого на практиці. За допомогою гри в шахи в них зміцнюється та розвивається пам'ять, мислення та зосередженість. Та й під час відпочинку, не шкодить пограти в шахи, так як ця гра є чудовим засобом зосередження та заспокоєння нервової системи».

          Її вихованці також досить активно беруть участь у різноманітних змаганнях, проте найвищі досягнення поки-що мають на чемпіонатах України в іграх «Стратего». Та й сама Ольга Кричильська не відпочиває на лаврах переможця, підтримуючи спортивну форму. Уже кілька років поспіль представляє нашу країну на Міжнародній спартакіаді серед працівників Профспілки працівників освіти і науки, будучи активним її членом. На позаминулих змаганнях у м. Варна (Болгарія) пані Ольга у парі з представницею Житомира серед п’ятнадцяти команд світу виграли перше командне місце. 2016р були другими, а в особистому заліку також здобула срібну медаль. У кінці лютого нинішнього року прогресивна шахістка в особистому заліку також стала чемпіонкою Рівненської області у шахових змаганнях серед працівників Профспілки освіти і науки України, а у фінальній пульці, що проходила у Києві, зайняла як у командному, так і особистому заліках шості місця серед двадцяти команд країни.

          Проте шахи не єдине чим захоплюється спортсменка: в пріоритеті також родина та вихованці Степанського БДМу, яким намагається прищепити таку ж любов до спорту, як свого часу це зробив її татусь. Тому аби якісніше впроваджувати задумане в життя, видала власну методичку «Ендшпіль. Пішакові закінчення», якою часто послуговуються бажаючі більш глибше зануритись у світ шахів.

          Ольга Кричильська сприймає барви реальності не так, як інші люди. Їй часто доводиться продумувати ходи наперед, а це дозволяє убезпечитися від неприємних ситуацій, стресів. Завдяки далекоглядним поглядам життєві дні пливуть більш натхненно, розважливо та щасливо. А тому члени Сарненської районної організації працівників Профспілки освіти і науки України з гордістю визнають, що для них за честь і щастя працювати пліч-о-пліч з такою видатною спортсменкою.

Василь ТИТЕЧКО,

член Національних спілок письменників і журналістів України, автор двох десятків книг, член Сарненської районної організації працівників Профспілки освіти і науки України