Новини Профспілки

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


33028, м. Рівне, проспект Миру, 7-А
E-mail: rivneorp@icc.rv.ua

19 грудня 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» № 4170-IX.

Поняття «медико-соціальна експертиза» замінили терміном «оцінювання повсякденного функціонування особи». Оцінювання повсякденного функціонування особи проводитимуть експертні комісії. Вони встановлюватимуть групи інвалідності, направлятимуть осіб на додаткові обстеження, плануватимуть та проводитимуть повторні обстеження тощо.
До Закону № 4170 додали норму про те, що чоловіки віком від 25 до 60 років, яким встановили II чи III групу інвалідності та зазначили термін повторного огляду, зобов’язані у період із 1 квітня 2025 року по 1 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до чинного

Нова система оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО) запрацювала 1 січня 2025 року. Для цього КМУ постановою від 15.11.2024 № 1338 затвердив Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — Порядок № 1338;

Мета ОПФО
На оцінювання у зв’язку з тривалою тимчасовою непрацездатністю направляють, щоб визначити необхідність продовжити тимчасову непрацездатність або встановити інвалідність (п. 3 Порядку № 1338).

Мета оцінювання:
1) визначити відсоток втрати працездатності та/або встановити інвалідність, визначити причини смерті для осіб із числа потерпілих від нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві (п. 4 Порядку № 1338);
2) визначити відсоток втрати працездатності відповідно до порядку встановлення ступеня стійкої втрати професійної працездатності в рамках проведення оцінювання, затвердженого МОЗ, і з урахуванням висновку судово-медичної експертизи для осіб із числа потерпілих осіб внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (п. 5 Порядку № 1338);
3) встановити або переглянути групи, причини, строк інвалідності та визначити відсоток втрати працездатності на підставі рішень військово-лікарської (лікарсько-експертної), медичної (військово-лікарської) комісії та документів, зазначених у пунктах 21 і 22 Порядку № 1338 для осіб із числа:
- військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
- правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями;
- осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (п. 6 Порядку № 1338).

Акцент
Після 1 січня 2025 року документи про безстроковий статус інвалідності залишаються чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час упровадження нової системи, строк повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.

Формування експертних команд
ОПФО проводять експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — експертні команди; п. 8 Положення № 1338).
За загальним правилом експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров’я. За потреби, а також у разі відсутності затвердженої спроможної мережі ЗОЗ на території регіону експертні команди можуть працювати в інших державних та комунальних ЗОЗ.
Перелік ЗОЗ комунальної форми власності визначає керівник обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації) та з обґрунтуванням надсилає на погодження до МОЗ.
Перелік ЗОЗ державної форми власності визначає МОЗ (п. 2 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою КМУ від 15.11.2024 № 1338; далі — Положення про експертні команди).
Склад експертних команд формує ЗОЗ індивідуально для кожного випадку.
Акцент
Після появи технічної можливості склад експертних команд формуватиметься за допомогою електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — електронна система). Система добиратиме членів команди у випадковому порядку із числа доступних лікарів за спеціалізацією, необхідною для проведення оцінювання
Члени експертних команд зобов’язані щонайменше один раз на рік проходити навчальний курс щодо ОПФО, організований МОЗ.
Входити до експертної команди та проводити оцінювання мають право лікарі:
• які займаються медичною практикою протягом не менше одного року;
• відповідають іншим вимогам, встановленим законодавством.
Мінімальний склад експертної команди — три лікарі. До команди обов’язково має входити лікар-терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень. Головуючим під час оцінювання конкретного випадку визначають лікаря, спеціальність якого відповідає основному діагнозу.
Акцент
Не мають права входити до експертних команд і проводити ОПФО лікарі:
• які обіймали посади голів медико-соціальних експертних комісій;
• відомості про яких внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;
• мають судимість за вчинення будь-якого умисного кримінального правопорушення, крім випадків, коли така судимість знята або погашена в установленому законом порядку.
Підстава — пункт 15 Положення про експертні команди
Важливо також, що лікар, який направив особу на проведення ОПФО, не може входити до складу експертної команди, що проводить оцінювання цієї особи (п. 11 Порядку № 1338).
ЗОЗ, в якому проводять ОПФО, повинен створити офіційну електронну пошту для забезпечення інформування осіб, яких направляють на оцінювання, та лікарів, які їх направляють.
Інформація про лікарів, які мають право проводити оцінювання в ЗОЗ, потрібно оприлюднити на сайті цього закладу.
Окрім самих експертних команд, у ЗОЗ має бути адміністратор, він же — є уповноваженою особою ЗОЗ.
Якщо під час розгляду справи член експертної команди дізнався про наявність у нього конфлікту інтересів, він зобов’язаний негайно повідомити про це адміністратору, зазначити про відповідний конфлікт інтересів у протоколі, що є підставою для формування нового складу експертної команди для розгляду такої справи (п. 29 Порядку № 1338).

Порядок розгляду справ

Формати
Існує чотири формати розгляду справ з проведення ОПФО:
1) очно, за участю особи або її уповноваженого представника в ЗОЗ, в якому утворена експертна команда;
2) заочно, без особистої участі особи;
3) із використанням методів і засобів телемедицини;
4) за місцем перебування/лікування особи.
Експертна команда розглядає справи за заявою особи, щодо якої відбувається оцінювання. Таку заяву можна подати в електронній (у разі технічної можливості) або паперовій формі.
Під час ОПФО можуть бути присутні:
• лікар, який направив особу на проведення оцінювання, зокрема з використанням методів і засобів телемедицини;
• уповноважений представник особи (зокрема залучений лікар, соціальний працівник, фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб).
До заяви додають копію документа, що підтверджує повноваження уповноваженого представника в разі його залучення.
Якщо оцінювання відбувається очно, із виїздом за місцем перебування/лікування особи або з використанням методів і засобів телемедицини, потрібно зафіксувати огляд, який проводить експертна команда за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Запис розгляду справи зберігається в ЗОЗ три роки. У разі оскарження рішення експертної команди ЗОЗ передає запис до Центру оцінювання функціонального стану особи. Особа, стосовно якої проводилося оцінювання, теж має право отримати запис. Для цього їй слід подати відповідне клопотання до ЗОЗ.
Направлення

Оцінювання проводять за електронним направленням, яке в електронній системі сформував:
• лікуючий лікар після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності ознак, що відповідають Критеріям направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим Постановою № 1338 (далі — Критерії направлення на ОПФО);
• голова військово-лікарської (лікарсько-експертної), медичної (військово-лікарської) комісії щодо осіб, у яких за результатами проходження військово-лікарської експертизи виявлено ознаки, що відповідають Критеріям направлення на ОПФО.
Акцент
Відповідність Критеріям направлення на ОПФО не створює підстав для встановлення інвалідності або інших рішень експертних команд. Це лише причина для направлення особи на проведення такого оцінювання (п. 17 Порядку № 1338)
Інформація, яку повинне містити е-направлення:
1) інформація про особу, яку направляють на ОПФО:
• прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) особи;
• реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу i мають відмітку у паспорті громадянина України);
• серія (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI;
• військово-обліковий документ для призовників, військовозобов’язаних та резервістів чи посвідчення про приписку до призовної дільниці (за наявності) — для чоловіків віком від 18 до 60 років;
• серія (за наявності) та номер паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, — для іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах;
• дата народження;
• стать;
• адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або адреса фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб);
• відомості щодо наявності або відсутності інвалідності;
• група (підгрупа), строк, причина, нозологічна форма та час настання інвалідності (за її наявності);
• номер телефону;
• адреса електронної пошти (за наявності);
2) інформація про відповідність особи Критеріям направлення на ОПФО;
3) інформація про лікаря, який видав направлення;
4) найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ ЗОЗ, у якому функціонує експертна команда;
5) бажана форма розгляду справи (зі слів пацієнта);
6) інші відомості, перелік яких затверджений МОЗ.
До електронного направлення додають електронні копії оригіналів документів, зазначених у пункті 21, і додаткові документи, визначені пунктом 22 Порядку № 1338.
Е-направлення отримує та опрацьовує адміністратор. Він:
• отримує е-направлення та супровідні документи в електронній системі та перевіряє їх на предмет повноти наданої інформації;
• приймає е-направлення та супровідні документи до розгляду в експертній команді або, якщо наявні відповідні підстави, протягом п’яти робочих днів з моменту надходження повертає їх на доопрацювання із зазначенням підстави для повернення;
• визначає спеціальності лікарів експертної команди;
• визначає можливу форму розгляду експертною командою (очно, заочно, з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи) відповідно до затверджених критеріїв та побажань особи.
Критерії визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи наведені в додатку 1 до Порядку № 1338.
Після того як адміністратор прийняв е-направлення до розгляду, інформацію про форму, дату та час розгляду надсилають особі, щодо якої проводитимуть оцінювання, на адресу її електронної пошти. Якщо в особи немає електронної пошти, протягом п’яти календарних днів їй надсилають повідомлення в паперовій формі засобами поштового зв’язку. Це має бути рекомендований лист з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання/перебування.
Окрім того, інформація про розгляд справи відображається в електронній системі для лікаря, який направив пацієнта на ОПФО. Але персонального складу експертної команди, яка проводитиме оцінювання, він не бачить (п. 26 Порядку № 1338).

Процедура оцінювання
Експертні команди розглядають справи у послідовності, що відповідає електронній черзі, яка формується в електронній системі.
До дня розгляду справи члени експертної команди не мають доступу до справи в електронній системі. Особа, яку направили на ОПФО, не має доступу до персонального складу експертної команди, яка проводитиме оцінювання.
Акцент
Експертна команда розглядає справу не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня прийняття направлення до розгляду.
Якщо експертна команда проводить повторне оцінювання, вона може зробити запит на отримання справи медико-соціальної експертизи.
Рішення експертна команда ухвалює в день розгляду справи. Виняток - випадки, коли необхідно провести додаткове обстеження або змінити склад експертної команди.
Під час розгляду справи члени експертної команди досліджують усі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров’я особи, щодо якої проводять оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Якщо наявної інформації недостатньо, аби ухвалити рішення щодо оцінювання, експертна команда має право направити особу на додаткове медичне обстеження. У такому разі головуючий у справі формує електронне направлення в ЕСОЗ відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 28.02.2020 № 587 (п. 32 Порядку №1338).
На час очікування результату додаткового медичного обстеження розгляд справи зупиняють. Рішення у справі не виносять (п. 33 Порядку № 1338).
Експертна команда ухвалює рішення колегіально більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого у справі.
Розгляд справи фіксують у відповідному протоколі. Протокол розгляду в електронній системі підписує кожен член експертної команди шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису користувача електронної системи відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII (п. 36 Порядку № 1338).

Інформація, яку містить протокол розгляду справи:
• форма проведення розгляду;
• прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) кожного члена експертної команди, який проводить оцінювання, з відміткою, хто є головуючим у справі;
• прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) особи, щодо якої проводять оцінювання;
• прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) інших осіб, які присутні під час розгляду;
• спосіб участі кожної особи в розгляді;
• думка кожного члена експертної команди щодо кінцевого рішення, яке повинно бути ухвалене за результатами проведення оцінювання;
• рішення, яке експертна команда ухвалила за результатами проведення оцінювання;
• інша інформація, визначена МОЗ.
Результати оцінювання
За результатами ОПФО експертна команда ухвалює рішення щодо встановлення чи невстановлення (або визначення):
• ступеня обмеження життєдіяльності особи;
• потреби у продовженні тимчасової непрацездатності та в разі продовження тимчасової непрацездатності головуючий у справі формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність відповідно до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066;
• інвалідності, фіксації причин та часу її настання відповідно до документів, що це підтверджують;
• ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
• наявності медичних показань на право одержання особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю, яка має порушення опорно-рухового апарату, автомобіля і протипоказання до керування ним, що визначаються відповідно до переліку медичних показань і протипоказань, затвердженого МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики;
• потреби у постійному догляді;
• потреби в отриманні соціальної, психолого-педагогічної, професійної, трудової та/або фізкультурно-спортивної реабілітації;
• обсягів та видів необхідних допоміжних засобів реабілітації та/або медичних виробів;
• потреби в отриманні реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я та у разі визначення такої потреби головуючий формує електронне направлення для надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я відповідно до Порядку організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2021 № 1268;
• ступеня стійкого обмеження життєдіяльності хворих для направлення їх у стаціонарні відділення центрів соціального обслуговування;
• причини смерті особи з інвалідністю або особи, ступінь втрати працездатності якої визначений експертною командою у відсотках на підставі свідоцтва про смерть у разі, коли законодавство передбачає надання пільг членам сім’ї померлого.
Датою встановлення інвалідності вважається дата надходження до експертної команди направлення на проведення оцінювання (п. 40 Порядку № 1338).
Експертна команда ухвалює рішення щодо продовження строку тимчасової непрацездатності, тривалість якого визначають у рамках проведення експертизи з тимчасової непрацездатності, відповідно до Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого наказом МОЗ від 09.04.2008 № 189.
Якщо експертна команда вирішила, що немає підстав для продовження строку тимчасової непрацездатності, датою завершення тимчасової непрацездатності вважається дата проведення оцінювання (п. 41 Порядку № 1338).
Направлення до стаціонарного інтернатного закладу соціального захисту здійснюється за результатами встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності та з урахуванням профілю таких закладів.
У разі встановлення інвалідності експертна команда розробляє рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, на підставі Державної типової програми реабілітації осіб з інвалідністю, затвердженої постановою КМУ від 08.12.2006 № 1686, індивідуального реабілітаційного плану (за наявності).
Строк чинності індивідуальної програми реабілітації визначається строком, на який особі встановлено інвалідність. Якщо інвалідність встановлена без зазначення строку повторного оцінювання, індивідуальну програму реабілітації можна переглянути за бажанням особи.

Повідомлення про результати оцінювання
Експертна команда повідомляє про ухвалене рішення особу, яка проходила оцінювання. На електронну адресу надсилає:
• витяг із рішення, що формується в електронній системі;
• рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності).
Якщо особа немає електронної пошти, зазначені документи надсилають їй протягом п’яти календарних днів засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання/перебування.
Витяг із рішення та рекомендації також відображаються в електронній системі для лікаря, який направив на ОПФО. За запитом особи їх можна роздрукувати і надати їй у паперовій формі (п. 53 Порядку № 1338).
Через електронну інформаційну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів відомості про результати проведеного оцінювання надсилають до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Також у триденний строк витяг з рішення надсилають до територіального органу Пенсійного фонду України або структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (для осіб, у яких причиною інвалідності є інвалідність з дитинства) (п. 55 Порядку № 1338).
У разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності експертна команда повідомляє територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про призовників та військовозобов’язаних відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (п. 56 Порядку №1338).

Підстави для повторного оцінювання
Експертні команди проводять повторні оцінювання для моніторингу ефективності застосованих компенсаторів і корекції реабілітаційних заходів.
Повторне оцінювання осіб з інвалідністю з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму проводять раз на 1—3 роки або в інший строк, визначений відповідно до Критеріїв встановлення інвалідності, затверджених Постановою № 1338 (далі — Критерії встановлення інвалідності; п. 47 Порядку № 1338).
Повторне оцінювання осіб з інвалідністю, а також осіб, інвалідність яких встановлена без зазначення строку проведення повторного оцінювання, проводять раніше зазначеного строку, якщо є направлення, яке лікар сформував на підставі звернення такої особи з інвалідністю або її уповноваженого представника. Причина - зміни в стані здоров’я і працездатності або рішення суду (п. 48 Порядку № 1338).
Групу інвалідності без зазначення строку повторного оцінювання експертна команда встановлює відповідно до Критеріїв встановлення інвалідності.
Якщо строк повторного оцінювання настає після досягнення пенсійного віку, інвалідність особі встановлюють безстроково.

 

Корисні посилання