Новини Профспілки

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


33028, м. Рівне, проспект Миру, 7-А
E-mail: rivneorp@icc.rv.ua

2024 рік стане для вчителів вдалішим, ніж 2023. Адже допомога прийшла, звідки не чекали: українським освітянам вирішили виділити кошти з Японії.

Світовий банк виділяє Україні додаткові 1,34 мільярда доларів. Частину з цих коштів, як вже заведено, спрямують на оборону та ЗСУ, однак більш ніж половина гранту має забезпечити соціальні потреби нашої країни. І зарплати освітянам тут грають не останню роль.

Куди спрямують кошти Світового банку?

Усього на потреби Україні виділять 1,34 мільярда доларів. Майже всі вони мають забезпечити виплату в країні пенсій, зарплат вчителів та підтримати внутрішньо переміщених осіб. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Найбільша частка пакета допомоги  — 1, 086 млрд доларів належить уряду Японії. Інша частина — це гранти від США, Швейцарії та Фонду підтримки, відновлення та реформування України, спеціальної платформи, що була створена Світовим банком у 2022 році.

Гроші на часі: чи врятують ці кошти освіту від кризи?

У 2024 році бюджет Міністерства освіти буде скорочений на 20%, попри те, що борги у системі освіти збільшуються майже в усіх галузях. Лише на будівництво та ремонт укриттів потрібно виділити 153 млрд гривень, але взяти їх ніде: 2,5 млрд від бюджету не покриють навіть 10% проблем.

Окрема тема — це зарплатні борги перед вчителями. У Харківський та Херсонській областях освітяни не отримували виплат більше ніж п'ять місяців у 2022 році. Така ж ситуація спостерігалася в інших регіонах, зокрема Житомирській області, де виплати могли не проводити більш як три місяці.

16 травня 2023 року Кабінет міністрів ухвалив розпорядження «Про розподіл резерву освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2023 році», згідно з яким працівникам Харківської та Херсонської області виплатять заборгованість, що утворилась на кінець 2022 року. Для цього з бюджету виділили 1, 4 млн гривень.

Однак, щодо накопичуваних заборгованостей на 2023 рік поки не йдеться. Тому кошти японського гранту будуть дуже доречні, адже стануть ще одним додатковим джерелом для виплат.

Попри борги, є хороша, хоча й трохи дивна новина: Мінфін у грудні 2023 року провів аудит, за яким виявив більш ніж 3 млрд гривень освітніх субвенцій, які «приховались» у місцевих бюджетах. Наразі ці кошти Міносвіти вже пообіцяло спрямувати на розв'язання нагальних проблем в освітньому середовищі. Однак чому про ці гроші протягом року ніхто не звітував — невідомо, хоча Мінфін у своєму зверненні й зауважив, що це неприпустимо. 

Корисні посилання