Дбаючи про організацію відпочинку освітян району, Дубровицька рада районної організації профспілки працівників освіти, продовжила практику ознайомлення освітян з історією та культурою України. Туристичну поїздку цього літа ми вдруге присвятили Львівщині.
Програму екскурсії розпочали відвідуванням міста Жовкви, що розташоване за 20 км від Львова та 45 км від кордону з Польщею. За задумом середньовічного архітектора, Жовква будувалася як ідеальне місто: чудова архітектура, оборонні споруди і оптимальна організація життя.
Жовква відома в Україні 55 збереженими архітектурними пам’ятками, частина з яких знаходиться у списку для включення у всесвітню спадщину ЮНЕСКО та історичними подіями і особистостями. Видатна пам’ятка архітектури та монументального мистецтва - дерев’яна церква Святої Трійці XVII століття із збереженим унікальним іконостасом, уже занесена у список світової спадщини ЮНЕСКО.
У Жовкві, в ході оглядової екскурсії містом, ми оглянули замок, ринкову площу, Домініканський костел, синагогу, Василіанський монастир. Цей монастир викликав особливі почуття. Розписи в ньому зроблені українським художником Юліаном Буцманюком. Стінопис храму поєднує біблійні мотиви з національно – історичними. У розписах є краєвиди Києва та Львова, герої УНР та ЗУНР: Петлюра,Скоропадський, Грушевський, Андрей Шептицький. Маленький Ісус і діти біля ніг Богородиці вдягнуті в українську сорочку. Вийшовши на Ринкову площу, кожен з нас відчув себе у 1603 році.
Унікальну дерев’яну церкву святої Параскеви ми побачили і у Крехові, де відвідали монастир Святого Миколая,заснований у 1612 році, який ось уже 400років є великим паломницьким центром.
Під час поїздки до Львова відбулося те, що дубровичани повинні були зробити давно. Ми віддали свою шану і повагу нашій землячці - відомому українському скульптору Теодозії Бриж, відвідавши її меморіальний музей-майстерню. Неординарність і багатогранність її таланту вразила кожного. Теодозія Бриж єдина із наших земляків–сучасників, чия творчість яскравою сторінкою увійшла в історію української культури. Нею створено понад 200 скульптур, 27 з них реалізовано в натурі. Це пам’ятники, надгробки, декоративно – паркові скульптури, меморіальні дошки. Вона багато працювала над історичною тематикою. Це пам’ятник Данилу Галицькому у Володимирі–Волинському, Юрію Дрогобичу,князям Святославу і Ярославу Мудрому,Тарасу Шевченку у Бережниці,Софії Крушельницькій, серія скульптур «Лісової пісні» . Ми повинні не тільки знати і пам’ятати про це, але і доносити до наших вихованців. Ми вдячні колективу Бережницької школи за створений шкільний музей Теодозії Бриж.
Освітяни відвідали собор святого Юра, музей «Королівські палати», пам’ятники Івану Федорову, Андрею Шептицькому та багато інших історичних місць.
Учасники залишилися задоволеними відвідуванням двох знаменитих театрів України Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької і Національного Академічного театру опери та балету імені Софії Крушельницької та переглянутими виставами - драма «Назар Стодоля» і оперета «Летюча миш».
Поза нашою увагою не залишилися львівські леви і дворики, львівська кава і чоколадки, карамельки і марцепани.
Побачили ми багато. Яскраві враження та нова інформація переповнили учасників туристичної поїздки. Проте,Львів чекає на нас знову і знову, адже ще більше залишилось побачити в майбутньому.
Віра Твердюк – голова Дубровицької райради профспілки працівників освіти.