Серпнева колегія управління освіти і науки облдержадміністрації відбулася з обговоренням актуального питання – про пріоритетні напрями розвитку освіти в області.
У засіданні колегії брали участь, перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, заступник голови Рівненської облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко та перший заступник голови обласної ради Олександр Корнійчук, керівники відділів і управлінь освіти, об’єднаних територіальних громад, шкіл інтернатів, ПТУ.
На засіданні колегії виступив голова обласної організації Профспілки Юрій Кравець, який акцентував увагу на соціально-економічних аспектах, кадрових питаннях, правового захисту спілчан.
Подаємо фрагменти його виступу:
«Не випадково освітянська галузь проголошена в нашій Державі пріоритетною. Адже, за міжнародним рейтингом Україна посідає 56 місце (серед 188 країн світу) за показниками «якість освітньої системи».
Серед причин низького рейтингу називаються:
- низький рівень виконання законів України;
- далеко недостатнє фінансування галузі;
- недостатня якість освітніх послуг;
- спад рівня кадрового забезпечення (з відомих причин).
А тому обговорення питання пріоритетності розвитку галузі є актуальним.
Серед пріоритетів є питання з соціально-економічних аспектів та кадрового забезпечення, в яких вже варто відзначити реальні зрушення. Зокрема, уряд, в межах Програми «Нова українська школа», визначив пріоритетом збільшення заробітної плати вчителям на 2017-2018 роки і вже забезпечив 50 відсотковий її ріст.
Проте оплата праці регулюється в так званому «ручному» режимі, тоді як ця норма має бути прописана в базовому законі «Про освіту».
Компромісні позиції Комітету ВРУ, Профспілки і МОНУ щодо оплати праці педагогічних працівників закладено у законопроект «Про освіту». Проте прийняття його дуже затягується.
Непросто було досягнути домовленостей. Це супроводжувалось не одним спільним засіданням, збором підписів, акціями біля ВРУ і КМУ. Разом з тим, щоб домовленості, зокрема щодо розміру мінімального посадового окладу педагога на рівні чотирьох прожиткових мінімумів та збереження доплат були проголосовані, необхідно знову активізувати роботу з народними депутатами на місцях, з депутатами місцевих рад, щоб заручитися підтримкою. Адже Міністерство фінансів наполягає на вилученні із законопроекту встановлення конкретних розмірів заробітної плати, вважає, що лише Уряд має визначати конкретні розміри зарплати та терміни їх впровадження. Як на мене, то тут несумісність з пріоритетністю галузі.
- Великої уваги потребує оптимізація мережі та створення опорних шкіл, для забезпечення якісної освіти. В області цей процес керований і проводиться, в основному, в правовому полі.
Однак, не без викликів, пов’язаних з цими процесами. Допускаються випадки порушень прав працівників при реорганізації НВЗ. Найбільш типові звернення до нас за юридичною допомогою є з приводу правомірності і процедури скорочення працівників, внесення змін до штатних розписів, переведень по роботі, призначення, звільнення, особливо в об’єднаних територіальних громадах.
Тому, є потреба активізувати правовий всеобуч відповідальних осіб з кадрових питань, керівників НВЗ, відділів освіти та особливо об’єднаних територіальних громад.
Обласна рада Профспілки готова надати таку допомогу.
- Щодо забезпечення дошкільною освітою, то в області відчувається, що це пріоритетна ділянка галузі. Але, є випадки недотримання вимог щодо типових штатних нормативів ДНЗ, коли в сільських радах економлять кошти на дошкіллі: відправляють у відпустки без збереження заробітної плати, вносять необґрунтовані зміни до штатних розписів, що негативно впливає на якість дошкільної освіти. На звернення спілчан, ми даємо правову оцінку таким діям і впливаємо на ситуацію в межах нашої компетентності.
- Користуючись нагодою, хочу закликати до співпраці керівників об’єднаних територіальних громад, відповідальних в них працівників за галузь освіти. Зрозуміло, що законодавство має регулювати відносини між Профспілкою і об’єднаними територіальними громадами.
У цьому плані добре вже те, що є Угоди між ОТГ і ФПО, якими передбачено таку співпрацю.
- І на останок, не зовсім по темі пріоритетності - про медогляд учителів. Ще й досі в окремих районах (Дубровицький) і окремих ОТГ (Деражне, Пісків) педагоги проходять їх за власні кошти, що є явним порушенням їх прав».