Психологи з Гарвардського університету виявили кілька закономірностей, які важливі для виховання кожної дитини.
Зміни, які відбуваються в нашому світі, кидають неабиякий виклик сучасним батькам. Багато стандартів та підходів у вихованні були переглянуті, а умови, в яких ростуть діти, кардинально відрізняються від тих, в яких росли самі батьки. З’явилися нові проблеми, з якими зіткнулося доросле покоління. Діти з пелюшок освоюють цифровий світ, і на багато речей у них зовсім інший погляд.
Батьки не перестають тривожитися за своїх дітей і постійно турбуються про те, чи правильно вони виховують, нічого вони не втрачають, чи буде їхня дитина успішною.
Цими питаннями задалися і психологи з Гарвардського університету, і виявили кілька закономірностей, які важливі для виховання кожної дитини.
Проводьте з дитиною більше часу
Час, проведений з дитиною, має бути присвячений тільки їй. Не в соцмережах, не під час перегляду телевізора, не розмов по телефону, поки дитина грається в пісочниці. Звичайно, набагато простіше дати дитині іграшку або якийсь гаджет, щоб переключити її увагу.
Проводити вільний час разом з дитиною – значить, відкласти на час всі свої справи. Прочитайте разом з нею улюблену книгу, зіграйте в футбол, в яку-небудь настільну гру, організуйте похід в гори чи виїзд на природу.
Такі речі діти запам’ятовують назавжди. Вони можуть забути те, що Ви їм купили. Головне для дитини – це провести час з близькою їй людиною.
Не розказуйте дитині, як потрібно робити. Покажіть на власному прикладі!
Діти вчаться у вас всього – як поводитися, як розмовляти, як чинити в тій чи іншій ситуації. Поведінка дітей – відображення вашої поведінки. Тому завжди звертайте увагу на те, що говорите і як себе ведете в присутності дитини.
Вчіться визнавати свої помилки, продемонструйте готовність їх виправити. Ви звикли брехати або недоговорювати? Не дивуйтеся, якщо і ваша дитина виросте замкнутою і брехливою.
Хочете виховати добру і важливу дитину? Тоді покажіть їй приклад доброти і ввічливості! Не смітіть на вулицях, не грубіть людям, не використовуйте лайливих слів, допомагайте тим, хто цього потребує.
Ви ніколи не заслужите повагу дитини криком і побоями. Тільки особистий приклад і здатність визнавати свої помилки допоможуть вам виховати дійсно хорошу людину.
Учіть дитину допомагати іншим
Вашій дитині необхідно навчитися встановлювати контакт з ровесниками і взаємодіяти з ними. Егоїзм і бажання показати свою перевагу можуть перешкодити цьому.
Говоріть дітям, що важливо допомагати і піклуватися про інших людей. Краще не кажіть, а показуйте на власному прикладі! І робіть це разом з дітьми. Одні розмови практично нічого не дадуть.
Пам’ятайте: всі свої слова ви повинні підтверджувати діями. Учіть дитину мислити на два кроки вперед: нехай вона спочатку подумає про наслідки, перш ніж починати діяти. При цьому вона повинна враховувати, як її вчинки відіб’ються на інших людях.
Говоріть дитині слова подяки
Ті діти, які часто використовують слова подяки, здатні прийти на допомогу тим, хто цього потребує. Вони також відрізняються щедрістю, добротою, здатністю проявляти співчуття і великодушність.
Такі діти насправді відчувають себе більш щасливими і здоровими. Батькам рекомендується спершу встановити для дітей певне коло обов’язків, а вже після дякувати їм за виконані результати і досягнення.
Нехай похвала буде заслуженою, стане для дитини особливим даром. Кожен раз, коли вона виконає на совість якусь роботу, не забудьте подякувати за неї.
Спостереження психологів Гарвардського університету доводять, що, як правило, батьки хвалять дітей за прояв доброти.
Навчіть дитину бачити ширше
Дуже важливо навчити дитину бути хорошим слухачем, вміти спілкуватися без використання сучасних технологій, проявляти чуйність поза сімейним колом і не висловлювати критику на адресу віруючих і людей інших національностей.
Відкритість дитини до інших культур робить її доброю, люблячою і щасливою людиною. Говоріть з дитиною на теми, які стосуються різних культурних особливостей, релігійних чи расових відмінностей.
Головний акцент робіть на те, що всі люди рівні і заслуговують доброго ставлення, турботи і любові. Колір шкіри і релігійні уподобання не грають жодної ролі.