ВУЗЛИКИ НА ПАМ'ЯТЬ

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


33028, м. Рівне, проспект Миру, 7-А
E-mail: rivneorp@icc.rv.ua

Психоаналітик Олена Гридасова підкреслює: найцінніший інструмент учителя та ресурс його учнів — він сам. Отож варто використати ці поради, щоб свята стали відпочинком, а не гамірними виснажливими днями.

Забудьте про роботу

Є такі екстремали, які залишають професійні завдання на свята. Вони міркують: «Попереду багато часу вдома, зроблю пізніше, бо вже немає сил». Женіть цю думку! Часу завжди менше, ніж здається. Як наслідок, не відпочинете зовсім, лише працюватимете.

Але такий трудоголізм — виняток. Більш поширена помилка: запланувати багато роботи на після свят. Щоб не бути в постійній напрузі, краще взяти за звичку закінчувати максимум справ до Нового року.

Не намагайтеся відіспатися

Втома попередніх днів та активна святкова ніч ніби спонукають надалі спати як бабак та відновлюватися. На жаль, сну «про запас» не існує: зайві години в ліжку не компенсують попередній недосип, а нанесуть новий удар по здоров’ю.

У такі дні порушується увага, пам’ять, розвивається безсоння, підвищується апетит. Це може обернутися зайвою вагою, особливо коли навкруги — святкові страви.

Обмежте свою гостинність

Нескінченні компанії — це, звичайно, весело. Але якщо ви — господиня, яка порається біля плити, намагається догодити гостям та прибирає після кожної «навали», виснажитися можна так, що робота потім видасться відпочинком.

Оскільки вчитель постійно на людях, варто відпочити і від спілкування: що менше буде контактів на свята, то краще. Урешті решт, це сімейне свято. Якщо ж хочеться задушевних розмов, нехай це буде спілкування віч-на-віч. Приміром, можна зустрітися з подругою, яку давно не бачили.

Не занурюйтеся в побут

На свята слід вирватися з кола хронічного стресу. Делегуйте повноваження. Учителі, які в школі постійно відповідають за дітей, часто забувають, що вдома є й інші дорослі.

Спорт — за бажанням

Спорт, звісно, чудова річ. Але тоді, коли ти давно втягнувся, або ж серед клопотів мріяв про спортзал чи пробіжку. Починати з 1 січня — не найкраща ідея. Інакше крепатура та фізична втома зіпсують настрій.

Дозуйте навантаження — комусь можна піти на ковзанку, а комусь вистачить і шахів на дивані.

Дихайте свіжим повітрям

Зізнайтеся, чи не заздрите ви школярам, які не встигають з «домашкою», бо гуляють цілісінький день? Проводьте під час канікул по 2-3 години на вулиці щодня — не пошкодуєте. До речі, кисневе голодування — одна з причин хронічної втоми.

Є можливість — влаштуйте маленький зимовий похід за місто. А якщо немає, просто знайдіть привід залишатися на вулиці. Наприклад, прикрасьте ялинку у дворі чи пограйтеся з дітьми у сніжки. Або подовше погуляйте із собакою. Поблукайте вулицями наодинці чи з коханою людиною. Пофотографуйте цікаві місця в місті чи сільські пейзажі.

Подбайте про «емоційне меню»

Інколи здається: щоб зупинити емоційний вал, варто ізолювати себе від будь-яких вражень, «заморозитися».

Але подібне лікується подібним. Тож навіть сльози, пролиті над фільмом чи романом, підуть на користь.

Введіть годину усамітнення

Щоб попередній пункт пішов на користь, між враженнями залишайте період спокою та усамітнення. У Бременському університеті Якобса (Німеччина) вирахували: для психологічного благополуччя на свята варто мати щодня годину усамітнення. Це може бути молитва, медитація, роздуми, щасливе байдикування, ванна з бульбашками, перегляд ТВ тощо.

Проте зловживати «ліками» теж не слід: якщо так проводити багато часу, це стане додатковим стресом для психіки.

Змініть імідж

Зробіть нову стрижку, декоративний манікюр — усе, щоб після свят отримувати компліменти від колег і захоплені погляди учнів. Якщо у своєму образі вдається щось вдало змінити, це зазвичай дає жінці потужний заряд позитиву.

Дайте волю рукам

Завдання вчителя на свята — не повеселитися до нестями, а максимально розслабитися. Чимало людей відчувають спокій, коли роблять щось матеріальне власноруч.

Якщо немає відповідного хобі, спробуйте щось нове: робіть вітражі, малюйте картини за цифрами, клейте аплікації, робіть мило, займіться скрапбукінгом та декоруванням. Будь-яка творчість допоможе віднайти себе заново.

Дозвольте собі погратися

Усередині нас живе дитина. Вчителям постійно доводиться бути в батьківській позиції, йти від «треба», а не від «хочу». Тож саме час випустити на свободу свою «внутрішню дитину». Гарний спосіб — настільні ігри.

Традиційна «Монополія», асоціації (на кшталт «Імаджинаріуму»), інтриги «Мафії» чи «Саботера», пригоди з популярних серіалів (наприклад, «Ігри престолів» або «Хоббіт») і навіть «Твістер» принесуть чимало сміху та задоволення.

Поживіть поза часом та зоною доступу

Життя, розписане по годинах, і дедлайни — це те, чого вдосталь у житті вчителя. Тож знайдіть для себе на свята хоча б день, де ніщо не обмежене в часі. Можна, скажімо, неспішно в’язати, спілкуватися з родиною за чаєм або прочитати аж увесь детектив.

Насолода буде неповною, якщо вас відволікатимуть. Тож хай це буде ще й день без гаджетів. Варто відключити телефони, не заглядати в пошту та соцмережі.

Корисні посилання

Вузлики на пам'ять

Гімн профспілок