ВУЗЛИКИ НА ПАМ'ЯТЬ

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


33028, м. Рівне, проспект Миру, 7-А
E-mail: rivneorp@icc.rv.ua

Коли вчителі збираються на педраду, їм важливо саме радитись, ділитись досвідом та отримувати підтримку. Тому варто залишити у минулому формат, коли всю зустріч керівник говорить, а колектив слухає. Час змінювати культуру проведення шкільних нарад. Зібрали для вас 6 креативних ідей, як перетворити педраду на ефективний обмін досвідом.

Запитайте вчителів
Те, що ви обговорюватимете, має бути актуальним для вчителів, відповідати на їхні запити. Перебуваючи щодня у колективі, ви можете самі спостерігати за тим, які виникають проблеми. Або які потрібні нововведення. Але можуть бути й неочевидні речі. Тож варто провести опитування серед педагогів, можливо навіть анонімне.

Також педраду можна присвятити конкретній темі, якщо на неї є попит. Наприклад, психоемоційна самопідтримка чи закінчення навчального року.

На тематичну зустріч можна запросити експерта: шкільного психолога, медсестру, керівника іншої кафедри. Тобто людину, яка має досвід у розв’язанні актуального питання.

Запитайте колег, чи хотіли б вони чимось поділитися з колективом. Можливо, є позитивний досвід застосування нової навчальної методики, ідеї для оформлення кабінету. Допоможіть учителю з технічними моментами: демонстрацією презентації чи фото.

Швидкий обмін досвідом
Цю вправу можна дати на початок педради, щоб «розігріти» вчителів. Завдання — швидко продовжити речення. Формат такий: «Щоб …, я…»

Організатор складає список запитів. А всі охочі можуть дати на них відповіді, продовживши речення. Так педагоги зможуть поділитися ідеями між собою.

Приклади речень:

«Щоб швидко зібрати учнів до укриття, я…»

«Щоб опанувати з класом більше матеріалу за урок, я…»

«Щоб дізнатися про психоемоційний стан дітей, я…»

Мозковий штурм
Якщо у вашому колективі є нагальні питання чи проблеми, ви можете влаштувати мозковий штурм під час педради. Наприклад, обговорити тему вимірювання освітніх втрат наприкінці навчального року. Або правила комунікації з батьками щодо ментального стану дітей.

Перед проведенням проговоріть із колегами правила проведення мозкового штурму: усі ідеї приймаються, ідеї не можна критикувати, людей не можна звинувачувати. Можна пропонувати конкретні рішення.

Ця методика відбувається у три етапи.

Збір ідей. Для цього потрібно виділити певний проміжок часу. Кожен присутній на зустрічі може поділитися своєю ідеєю. А ведучий записуватиме її на дошці у вигляді хмари чи послідовно. На цьому етапі важливо не відкидати жодні пропозиції.

Аналіз ідей. Наступний крок — аналіз того, що записано на дошці. Для цього можна відповідати на запитання: «чи працювало це раніше?», «як ми можемо це перевірити?», «чи знаємо ми про успішний досвід інших у цьому питанні?»

Обговорення результатів. Після аналізу результатів, потрібно спільно вибрати найбільш вдалі та дієві варіанти.

Вивчаємо досвід через інструмент «світове кафе»
Важливо бути готовими до різних сценаріїв розвитку подій. Без катастрофізації, звісно. Але ви можете розглянути кейси, які були в інших навчальних закладах та продумати, як ваш колектив міг би вирішити таку ситуацію.

Розділіть учителів на групи. Кожній дайте ситуацію на розгляд та час для обговорення. Це мають бути кейси, в яких педагогам потрібно приймати рішення, розділяти зони відповідальності чи вирішувати конфлікти.

Виділіть для кожної групи час на озвучення свого рішення. А також для коментарів чи запитань від інших колег.

Якщо ви маєте власні зауваження, також їх озвучте. Але не забувайте, що це має бути підтримка та доповнення, а не критика педагогів.

Після того, як кожна група опрацювала свою тему, можна використати інструмент «світове кафе»: на кожному столі залишається одна людина, що готова розповісти про висновки чи досвід, яким поділилися учасники групи. А решта педагогів переходять до інших столів, щоб почути інші кейси та напрацювання груп. Важливо, щоб усі педагоги відвідали усі станції і ознайомились із проблемами та рішеннями усіх груп.

Міняємось ролями
Ця вправа допоможе попрактикуватися у вирішенні конфліктів та навчитися краще розуміти інших.

Згенеруйте сценарії конфліктних ситуацій, у яких можуть брати участь вчителі\батьки, вчителі\учні. Для розподілення ролей, запропонуйте колегам витягти папірці.

Наприклад, мама учня приходить до школи та бачить, що її син на прогулянці без шапки. Вона починає конфлікт із учителем.

Або дитина зриває урок через психоемоційні проблеми.

Двоє педагогів, які отримали ролі, мають провести ефективний діалог та вирішити конфлікт. Інші можуть прокоментувати після закінчення діалогу.

До речі, ефективне врегулювання конфлікту може бути темою окремої педради. На ній ви з колегами можете потренуватися використовувати інструмент «Я-повідомлення». У нашому матеріалі Як хакнути конфлікт експертка та медіаторка Альона Горова пропонує практичні вправи для цього.

Розмови сам на сам
Виділіть час після педради для особистих зустрічей з учителями. Адже бувають питання, які недоречно озвучувати на загал. Це не обов’язково мають бути робочі проблеми. У час війни педагогам потрібна також особиста підтримка. У такому разі краще створити невимушену атмосферу. Замість того, щоб сидіти одне навпроти одного за столом, сядьте поряд у зручному місці.

Дайте вчителю зрозуміти, що ви хочете допомогти. А якщо потрібно висловити критику чи повідомити щось не надто приємне, пам’ятайте про принцип бутерброда. Спочатку скажіть щось хороше, наприклад, похваліть за гарну роботу. Потім озвучте проблемний момент, але не переставайте бути конструктивними. І завершіть розмову теж позитивно. Наприклад, висловіть віру в те, що вчитель з усім впорається.

Джерело

 

Вузлики на пам'ять

Гімн профспілок